Etkileyici Restoran Pazarlama Rehberi: Nedir ve Nasıl Yapılır? Etkileyici pazarlama, dijital pazarlama dünyasında yeni bir terim olmasa da, son on yılda yeni boyutlara ulaşmıştır. 2019 itibariyle 6,5 milyon dolarlık bir sektör olan bu pazarlama tekniği 2020 yılında çok daha büyük boyutlara ulaşacak gibi gözüküyor. Etkileyici pazarlama tekniğinde, Etkileyenler ve pazarlama birlikte hareket eder. Bu nedenle, restoran etkili pazarlamayı nasıl yapacağınızı öğrenmeniz ve hem çevrimiçi hem de çevrimdışı popülerliğinizi artırmak için gıda etkileyicilerinden yararlanmanız gerekir.
İstatistiklerden aldığımız verilere göre dünyada, etkileyici pazarlamaya harcanan her bir dolar, geri dönüşünde 7.65 kat para kazandırıyor. Ayrıca ortalama etkileyici Instagram dönüşüm oranı %2.55’tir. Bu verileri dikkate aldığımızda 2020 yılında etkileyici pazarlamanın yükselişinin durdurulamayacağını görüyoruz. Sosyal medya yönlendirmeleri, müşterilerin satın alma niyetini derinden etkiliyor. Bu yazımızda sizlere restoran etkileyicileri ile ortak olmanın neden cazip olduğunu ve nasıl verimli bir şekilde yapılıp sonuç alınacağını göstereceğiz.

 

Restoranlar için Etkileyici Pazarlama: Yakalama Nedir?

Aslında; Gıda etkileyicisi nedir? şeklinde sormak daha doğru olabilir. Firmaların ürünlerini tanıtmak için film ünlülerine, müzik yıldızlarına ve sporculara milyonlar harcaması eski günlerde kaldı. Bugün, doğru yönlendirme ancak hedef pazarın ilişki kurabileceği ortalama bir kişiden geldiğinde gerçekleşebiliyor.

Instagram’daki gıda etkileyicileri genellikle yaptıkları işte gerçekten iyi olarak çevrimiçi bir takip kazanan sıradan insanlardır. Herhangi bir sosyal medya gıda etkileyicisi de aynı adımları izleyerek işlerini gerçekleştirir. Gıda etkileyicileri kesinlikle ünlüler olarak adlandırılan kişiler değildir. Gıda etkileyicileri hayranları tarafından inanılmaz derecede sevilir ve saygı görürler.

 

Restoranlar için Neler Yapılabilir?

Etkileyici restoran pazarlaması gelişmeye devam ettikçe ve kullanılması arttığından, çoğu restoran da yeni pazarlama fikirlerine adapte oluyor. Etkileyici pazarlama, restoranlar için yeni bir tekniktir. Yemek meraklıları her zaman en iyi, en yenisini aradıkları için, eşsiz mutfaklar, restoran yorumcuları ve mutfak etkileyicilerini kendinize çekebilirsiniz.

Etkileyenler, sosyal medyada hayranı olan blogcular, vloggerlar ve hakemler olarak bilinen sıradan insanlardır. İnsanlar onlara rehberlik için bakarlar. Şöhret kazandıkları,fotoğraf ve video paylaşarak kendileri için bir isim yaptıkları için genellikle web ünlüleri olarak adlandırılırlar.

Yiyecek ve içecek etkileyicilerinin, destekçileriyle daha kişisel bir düzeyde etkileşime girdiklerinde ve kendileri için özgün kaldıklarında, kitlenin olumlu algılarını şekillendirebileceğini göstermektedir. Restoranınız veya barınız için pazarlama fikirleriniz dışındaysanız, markanızı yükseltmek ve başarı şansınızı artırmak için bu sekiz restoran etkili pazarlama ipucunu kullanabilirsiniz.

Daha fazla uzatmadan başlayalım.

 

Etkileyici Restoran Pazarlaması Kullanmanın 8 Yolu

 

1.) Küresel Düşün Yerel Hareket Et

Giderek daha fazla bağlantılı olan bu dünyada, pazarlamacıların “Küresel Düşün ve Hareket Et” (küresel + yerel) dışında bir seçeneği yoktur. En iyi gıda etkileyicileri yirmi birinci yüzyılda markaların en değerli ortakları olarak görüldüğünden, restoranlara ‘Global Düşünmeyi’ öneriyoruz.

Etkileyen kişinin işini karlı kılan şey, etkileyicilerin yerel pazarlarının kültürel normlarını ve tercihlerini iyi bilmesidir. Zaten yaklaşmaya çalıştığınız aynı tüketicilerin ilgisini çekiyorlar.

Restoran etkileme stratejisi, dünya çapında etkili bir ağı aktive ederek küresel ve yerel arasındaki mükemmel resim dengesini sağlamak için en uygun stratejidir. Hedefinizin sadece sosyal büyüme veya daha fazla müşteri kazanması ise önemli değil, gıda etkileyicileri yardımcı olabilir.

 

2.) Her Zaman Müşteriye Odaklanın

İlk önce kitlenizi tanımak evrensel bir pazarlama ilkesidir. Ancak, yalnızca kitlenizin ’Kim’ olduğuna odaklandığınızda, kitlenizin Nerede olduğunu  ihmal edersiniz. Bu nedenle, Instagram pazarlama fikirleri hakkında beyin fırtınası yapmadan önce, hedef demografinize bu platformda ulaşıp ulaşamayacağınızı bilmelisiniz.

Bundan farklı olarak, müşterileriniz hangi sosyal medya platformlarını kullanıyor? Ne tür yayınları takip ediyorlar? Hangi ürünleri satın almayı seviyorlar? Kitleniz gençse, onları Instagram ve Snapchat’te aramak ve binlerce yıllık gıda etkileyicilerine başvurmak en iyisidir.

Böyle zengin bir içgörü toplamak, karlı müşterilerle bağlantı kurmanıza ve onlarla iyi bir ilişki kurmanıza olanak tanır. Ayrıca işiniz için doğru gıda blogger etkileyicisini seçmenize yardımcı olacaktır.

 

3.) Instagram İşletme Hesabı Kurun

Dijital dünyada Instagram kritik bir kanal olarak ortaya çıktı. Hem iletişim ortamı hem de görsel bir platform olan, cazip yiyecek fotoğraflarıyla müşterileri çekmek için son derece iyi çalışıyor.

Çoğu restoran işletme kurulumu için birincil seçimdir, bu yüzden onu birincil silahınız olarak görmenizi öneririz. Markanızla çalışmaya istekli olacak çok sayıda Instagram gıda etkileyicisi var.

 

4.) Doğru Etki Alanını Bulun

Doğru etkileyiciler, sizinle aynı sektörde yerleşik olanlardır. Ancak, doğru etkileyiciyi seçmek göründüğü kadar kolay değildir. İdeal olarak, sizin için maksimum sonuç alacak ve işletmenize en uygun olanı bulmalısınız gerekmektedir.

Aramaya başlamadan önce marka sesiniz hakkında net olun. Ciddi veya komik olarak görülmek ister misiniz? Cesur, ilginç ve kolay, ya da daha yaşlı, daha şiddetli ve ayrılmış mı? Her zaman hedef pazarınızın tercihlerini göz önünde bulundurun ve ardından etkileyicinin stilinin ve kişiliğinin onunla eşleşip eşleşmediğini öğrenin.

Birini seçerken, #pizzalar, #yoreselyemekler veya #mantılar gibi ilginizi çeken hashtag’leri kullanarak Instagram’a kendiniz göz atabilirsiniz. Mutfağınıza bağlı olarak, özellikle sağlıklı gıda etkileyicileri veya fast food etkileyicileri aramanız gerekebileceğini unutmayın. Her entry mükemmel bir uyum olmayacak bunu unutmayın.

Ayrıca, küçük bir yerel restoranınız varsa, bölgenizde yaşayan mikro-etkili (10.000 takipçiye kadar) hedeflemelisiniz. Yerel yemekleri inceleyen yerel halk, potansiyel müşterilerinize daha güvenilir görünecektir.

 

5.) Sosyal Medya Üzerinde Etkili Etkileyici İlişkiler Kurun

Etkili insanlarla bağlantı kurmak ve bu güvenilir bağı sürdürmek düşündüğünüzden daha önemlidir. Bir gıda blog yazarı etkileyicisiyle uzun vadeli bir ilişki kurmak, ikiniz için de olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Güvenilir markaların “bir gecelik” değil, iyi ilişkilerden oluştuğunu unutmayın. Paket servisi olan restoran, restoranınızı aceleyle tanıtmalarını istemekten kaçınmaktır. Bunun yerine, anlamlı etkileşimlere yatırım yaparak ve içeriklerini kitlenizle paylaşarak ilişki kurun.

 

6.) Büyüleyici Bir Öneride Bulun

Şehirdeki en iyi etkileyicileri araştırdıktan sonra, Instagram’da veya kullandığınız diğer sosyal medya platformlarında nasıl işbirliği isteyeceğinizi öğrenmenin zamanı geldi. Genel bir kural olarak, çabalarınızı başlangıçta, özellikle de paranız kısaysa, yalnızca bir platforma (aşağıdakiler için en uygun olana) odaklayın.

Cazip bir öneri hazırlamak bir sonraki büyük adımdır. Bir saç tokası gibi küçük bir ürün satmanızın veya çevrimiçi olarak sizden tez hizmetleri satın alınmasının bir önemi yoktur, zorlayıcı bir değer teklifi oluşturmanız gerekir.

Onları marka ortaklarınız olarak görmeyi ve onlara çok dikkatli davranmayı unutmayın. Amacınız bunu uzun vadeli bir ilişki haline getirmektir. Bunlar, etkili pazarlama sonuçlarında başarılı olmanıza yardımcı olacak restoranınızın marka elçileri olacaktır.

 

7.) Sponsorlu İçerik Oluşturun

restoran pazarlamaHer markanın kendine özgü ayırt edici ve benzersiz bir tarzı vardır; içeriğinizin kalabalığın arasından sıyrılmasını sağlamak için Instagram estetiğini ve bazı gıda etkili pazarlama taktiklerini kullanabilirsiniz. Gıda ve müşteri hizmetlerinizle ilgili kaliteli içerik yayınlayabilmeleri için etkileyicilerinizle bir ortaklığa yatırım yapmanız gerekir.

Sponsorlu içerik yayınlama stratejisi, deneyebileceğiniz en iyi gıda etkileme kampanyalarından biridir. Çoğu gıda markası için en iyi sonucu verir, ancak bunun için ödemek için büyük bir bütçeniz olmalıdır.

Restoranlar için etkileyici pazarlama, restoran büyümeniz için büyük bir potansiyele sahip olsa da, sahte etkileyiciler konusunda dikkatli olun. Evet, doğru duydunuz! Dışarıda büyük bir hayranı takip eden, çoğunlukla sahte olan bazı etkileyiciler var. Gerçek etkileyiciler her zaman yeni restoranları kendi başlarına keşfetmek için bir yolculuğa çıkıyorlar.

 

8.) Etkileyici Pazarlama Etkinliğinizi Ölçmeyi Unutmayın

Bu teknik hileli etkileyicileri ve takipçileri saptamak için bir strateji, katılım oranlarını ve erişimini ölçmektir. Markanızın mesajının ne kadar ilerlediğini görmek istiyorsanız bunu uygulamanız gerekmektedir. Pazarlama kampanyasının kapsamı ne kadar yüksek olursa, markanıza yapılan satışlar ve trafik de o kadar yüksek olur.

Aşağıdaki Etkileyici Restoran Stratejilerine Başlayın;

  • Onları büyük açılışınıza davet edin. Yepyeni bir restoransanız, restoranınızın etrafında kalabalık oluşturmanın en etkili yollarından biri, yerel etkileyicileri davet ettiğiniz lüks bir açılış yapmaktır.
  • Yeni menünüzü veya yemeğinizi tatmalarını sağlayın. Yakın zamanda menünüzü değiştirdiyseniz veya yeni bir yemek eklediyseniz, önce onları tatmak için yerel yiyecekleri arayın.
  • Takipçilerine indirim yapmak için onlara özel bir kod verin. Özel teklifler hem siz hem de etkilenen kişi için iyi görünüyor. İyi haber şu ki, onlara bir kod verirseniz, yatırım getirinizi kolayca takip edebilirsiniz.
  • Onlara ücretsiz bir yemek sunun. Elbette bir inceleme karşılığında. Bunun farkında olduklarından emin olun, ancak aynı zamanda ne yazacaklarını da (cinayet amaçlı) beslemeyin. Bırakın yiyecek ve hizmetiniz kendileri için konuşsun.
  • Onları perde arkasına getirin. Herkes, insanların (bu durumda restoranlar) ne sakladığını görmek için kapalı perdelerin arkasına geçmeyi sever. Mutfakta bir yiyecek etkileyicisi alın ve popüler bir yemek hazırlarken şefinizi kaydetmelerini sağlayın.

 

Sonuç

Sosyal medya etkileyicileri üzerine yaptığımız araştırma, restoran etkili pazarlamacılığının toplumumuzu önemli ölçüde etkilediğini ve bu eğilimin geri döndürülemez olduğunu gösterdi. Yukarıda sunduğumuz etkileyici pazarlama etkinliği istatistikleri göz önüne alındığında, neden etkili bir kampanyaya yatırım yapacağınız mantıklıdır.

Olumlu marka bilinirliği ve satış sayısı açısından gıda markanız için restoran etki alanı pazarlamasının meyvelerini almadan önce yerine getirmeniz gereken birçok koşul vardır. Ancak, uzun vadede ödüllendirileceksiniz…

Bu yazımızda Etkileyici Restoran Pazarlama Rehberi: Nedir ve Neden Yapılır? anlatmaya çalıştık. Siz de restoranlar hakkında en etkili pazarlamayı oluşturmak için Yemek Uygulama ile iletişime geçebilirsiniz. Komisyon ödemeden işletmenizi büyütmek için hemen bizimle iletişime geçin!